Reehber Nedir?

Reehber.com, Bacom Bilgisayar tarafından oluşturulan ve yönetilen bir internet iş rehberi projesidir.

Telefon rehberlerinin, internet teknolojisiyle daha kolay kullanılabilir, erişilebilir ve güncellenebilir halidir.

İnternetin; global bir yapıda olması sayesinde, sizden uzak şehirlerde veya ülkelerde olan potansiyel muşterilerinizin de, sizin iletişim bilgilerinize kolaylıkla ulaşmasını sağlar. Bu ve bunun gibi bir çok konuda lokal firma rehberlerinden üstünlüğü mevcuttur.

Reehber.com'un hizmetlerinden faydalanmak için internet tarayicisinin adres çubuguna www.reehber.com yazmaniz yeterlidir. Kullanım tamamen ücretsizdir ve üyelik işlemi gerektirmemektedir. Ancak reehber.com'un hizla artan ziyaretçilerinin dikkatini çekmek isteyen firmalar reklam avantajlarindan yararlanabilirler.

Reehber.com'un amacı nedir ?

Misyonumuz; önce hizmet felsefesiyle, ziyaretilerin aradiklari firmalara, ücretsiz, hizli ve kolay ulasmalarini saglamaktir. Bu misyonu uygularken, amacimiz daha çok firma bilgisini barindirmak degil, daha dogru ve güncel firma bilgisini, herkesin kullanabilecegi sekilde ziyaretçi dostu bir arayüz ile sunmaktir.

Reehber.com'un getirdigi yenilikler nelerdir?

reehber.com 'un sloganı "Yeni Nesil Rehber Projesi" dir. Bu slogan, ziyaretçilerimize devamlı olarak yenilikler sunmak için bize ilham vermektedir. Bu ilham ile geliştirdiğimiz bazı özellikler şunlardır;

* Arama alanina yazilan ilk 3 harften sonra, "otomatik tamamlama" modülü etkinleşerek ziyaretçinin olasi yapacagi hatali kelime yazimını engeller.
* Telefon, e-mail ve internet üzerinden her an ücretsiz güncelleme veya kayit ekleme imkani sunulur.
* Reehber.com da gold üye ve reklam veren olarak bulunan firmaların video ve harita koyma imkanı vardır.
* Hassas arama modülü sayesinde aranilan bilgiler birkaç saniye içinde görüntülenir.
* Kullanicilar firmalarin internet sitelerini ziyaret edebilirler. (Yalnızca reklam veren firmalar için ve gold üyeler için)
* VCF modülü sayesinde kullanicilar diledikleri firmanin bilgilerini kendi kisisel adres defterlerine veya Outlook gibi programlara ekleyebilirler. (Yalnızca reklam veren firmalar için ve gold üyeler için)
* Arama Motorlari hesaplanarak yapilmis sistemi sayesinde barindirdigi bilgileri arama motorlarina kolayca aktarir. Bylelikle kullanicilar (reehber.com dan haberdar olmasalar dahi) dünyaca ünlü arama motorlari (Google, Msn,Yahoo, Altavista, Alexa gibi) üzerinden reehber.com'a ve ardindan aradiklari firmalarinin bilgilerine ulasirlar.
* Gösterilen bilgilerin güncelleme tarihi belirtilerek ziyaretinin bilgilerin dogrulugu hakkinda fikir edinebilmesi saglanir.
* "Sektrel gruplarda ara" sayfasina girildiginde, tüm sektörel grublar görüntülenir. Seçilen her hangi bir sektör tiklanildiginda ise firmalar alfabetik sirayla listelenir.
* Kelime odakli reklam sistemi sayesinde hedef kitleye, hedef reklam sunulur. Böylelikle yayinlanan reklamdan maksimum verim alinmasi saglanir.
* Reehber.com a reklam veren firmalara zel sunulan hizmet sayesinde, hangi firmanin reklami ay ierisinde kaç defa yayinlandigi istatistiksel olarak görüntülenir. Istatistikler gerçek zamanlı ve her an görüntülenmeye açiktir.


Hedef Kitleye, Hedef Reklam Ne Demektir?

Her sektörün kendine has terim ve kelimeleri vardir. Örnegin Bilgisayar sektör için basta bilgisayar olmak üzere, program, internet, web, notebook gibi kelimeler sektörel kelimelerdir. Bu kelimeler bilgisayar sektör disinda nadiren kullanir. Eger sizin firmaniz bilgisayar firmasi ise; Reehber.com'a reklam verirken bilgisayar, internet vs.kelimelerini seçerseniz; ziyaretçiler bu kelimeleri girdiginde firmanizin reklamini görecektir. Yani bilgisayar veya internet ile sorun yasayan veya satın almak isteyen kisi bu kelimelerden birini yazarak bir bilgisayar firmasi aramaktadir. Kisacasi kullanici aradigi kelime yardimiyla dogru reklama/firmaya yönlendirilmektedir.

Böylelikle kullanici en hizli sekilde aradigi firmaya ulasmis, firma ise minimum ücretlendirme ile maksimum müşteri potansiyeline erismis olur. Hedef kitleye, Hedef Reklam ulaşmış olur.


Reehber.com'un diger internet sitelerinden farklari nelerdir?

* En hassas arama modülünü, en sade tasarimla sundugu için, kullanici siteyi ilk defa ziyaret etse dahi kolaylikla firma arama sistemini algilar ve kullanilir.
* Hizmet alani disinda, konuyla alakasiz. gereksiz bilgi barindirmaz.
* Aranilan bilgiyi en hizli ve hiçbir sekilde engellemeden (ye olma sarti kosmak gibi) aninda görüntüler.
* Kesinlikle üyelik sistemi yoktur. Sitemiz herkesin kullanimina açiktir.
* Aranilan firmaya ait bilgiler girilirken, yazilan 3 harften sonra firma önerisinde bulunarak yazim hatalarini engeller.
* Tüm bilgilerini ziyaretçilerine açık tutar.
* Haritada gösterme seçeneği sunar (Yalnızca reklam veren firmalar için ve gold üyeler için)
* Kelimelerde hata yapsanız dahi, ses benzeşimlerinden yararlanarak size aradığınız firmayı veya yakın sonuçları getirir.


Reehber.com'da reklam vermenin avantajlari nelerdir ?

* Hedef Kitleye, Hedef Reklam sistemi sayesinde reklaminiz size msteri olma ihtimali yüksek kullanicilara gösterilir. Mininum ücretlendirme ile maksimum verimli reklam saglanmis olur.
* Reehber.com da gold üye ve reklamveren olarak bulunan firmaların video ve harita koyma imkanı vardır.
* Firmanızın yanında bulunan "Haritada göster" seçeneği ile, size ulaşmak isteyen kişilere yol tarifi yapmanıza gerek kalmaz.
* Seffaf istatistik sistemi sayesinde ay ierisinde reklaminizin kaç defa gösterildigini bilerek, yorum yapabilir, reklam politikanizda degisiklikler yapabilirsiniz.
* Seeceginiz etkili kelimeler sayesinde reklami yeralmayan rakibiniz ziyaretinin aradigi firma dahi olsa, firmanizin reklami en ön planda çikar ve rakibinize karsi avantaj elde edersiniz.
* "Sektörel Grublarda ara" sayfasinda firmanizin bulundugu sektçr grubu ziyaret edildiginde alfabetik siralamaya dezavantaji yasamaz reklaminiz en ön planda görüntülenerek reklami olmayan rakiplerinize karsi avantaj elde edersiniz.
* Bir çok sektörde birok firma internet ortaminda internet siteleri ile henüz yer almadiklari için dünyaca ünlü arama motorlari (Google, Msn,Yahoo, Altavista, Alexa gibi) aranilan firmalari ait siteleri bulmakta zorluk çekmekte ve Reehber.com gibi güncel ve doğru bilgi içeren sitelere yönlendirerek bulmaktadirlar. Siz de reklam vererek aslinda rakiplerinizi arayan ziyaretilerin sizi farketmesini sağlayabilirsiniz.
* Kullanicilar reklaminizin üzerine tikladiginda, firmaniza ait web sayfasina yönlendirilecekleri için web sayfanizin ziyareti orani artar, ürün veya hizmetlerinizi daha fazla ve daha iyi tanitmis olursunuz. Web sayfanizi beğenen kullanicilar tekrar tekrar sitenizi ziyaret ederler.
* Sitenize reehber.comdan yüksek oranda ziyaretçi geldigi için, dnyaca ünlü arama motorlarinda (Google, Msn,Yahoo, Altavista, Alexa gibi) daha ön planda yer alma şansınız yükselir.
* Önce hizmet felsefesine sahip Reehber.com projesinde yer alarak; Firmaniz, Reehber.com ziyaretilerinin gznde saygin bir yer edinecektir.


Reehber.com hangi il ve ileleri kapsamaktadir ?

Reehber.com şu anda Marmaris, Mugla Merkez, Bodrum, Fethiye, Data, Milas, ve Ula ilelerini kapsamaktadir. Genişleme çalışmaları devam etmektedir.


Reehber.coma firma bilgilerimi nasil ekletebilirim ?

Eger Reehber.com'da, firmanizin bilgileri bulunmuyorsa veya gncel degilse, bize telefon veya e-mail yoluyla ulasabilirsiniz. Firmanizin kaydi, istekleriniz dogrultusunda, en kisa zamanda, ücretsiz olarak güncellenir. Yine internet sayfamizdan, firma isminin yaninda bulunan "Bilgileri Güncelle" linkine tıklayarak bilgilerinizi kolayca güncelleyebilirsiniz.


Reehber.com’da ne sekilde arama yapilabilir?

Reehber.com’da, firma isminden, firma adresinden, firmanin faaliyet alanindan, firmanin sattigi ürünlerin bazilarindan, telefon veya fax numarasindan, email veya web sitesi adreslerinden, herhangi birinin herhangi bir bölümünü girerek arama yapabilirsiniz.

Bir isyerini ararken, firma ismini tam olarak bilmeniz gerekmez. Örnegin Bacom Bilgisayar firmasinin bilgilerine ulasmak için arama kutusuna sadece bacom yazmaniz yeterlidir. Ayni zamanda reehber.com sistemi sizin hatalarinizi da düzeltebilir. Örnegin siz bacom internet yazsaniz dahi, size Bacom Bilgisayar firmasinin bilgilerini gösterecektir.

Diger yandan Içmeler’deki tüm otelleri listelemek için arama kutusuna içmeler otel yazmaniz yeterlidir veya Tepe Mahallesindeki tüm isyerleri için tepe mah. yazmaniz yeterlidir.

Ayrica merak ettiginiz bir telefon numarasinin da hangi isyerine ait oldugunu, telefon numarasini yazarak bulabilirsiniz. Örnegin 4120422 yazdiginizda Bacom Bilgisayar adli isyerini ve firmanin diger tüm bilgilerini görebilirsiniz. Arama islemini web sitesi veya e-posta adresinin bir bölümünü yazarak ta yapabilirsiniz.

Sektör ismini yazarak, o sektördeki tüm firmalara ulasabilirsiniz. Örnegin “emlakçilar” yazarak seçtiginiz ilçedeki tüm emlakçilara ulasabilirsiniz.

Bunlarin haricinde, isyeri sektörünü bilmeseniz de, sadece isin konusunu veya ilgilendiginiz ürünün ismini yazarak ta o kategorideki tüm isyerlerine ulasabilirsiniz. Örnegin benzin yazarak tüm akaryakit istasyonlarina; döner yazarak, restoranlara; pantolon yazarak giyim magazalarina ulasabilirsiniz.

Dilerseniz sektörel gruplarda ara sayfasina giderek dilediginiz sektördeki tüm firmalari alfabetik olarak listesine ulasabilirsiniz.


Arama sonuçlari ne sekilde listeleniyor ?

Reehber.com’daki arama sonuçlari 3. versiyon ile birlikte en optimal halini almıştır. Buna göre;

1. Tam olarak firma ismi aratlmsa çıkar.
2. Reklam veren firmalar çıkar.
3. Reklam vermeyen gold üyeler çıkar
4. Aranılan kelimeler cross check ile sektörlerde aratılır ve çıkan sonuçlar listelenir.
5. Sonuç yoksa tahmini sonuçlar listelenir.

Aynı maddelerdeki firmalar, birbirleri arasında rasgele listelenir.


Reehber.com’u kimler ne kadar kullaniyor, ziyaretçi sayinizi arttirmak için girisimleriniz ve tanitim çalismalariniz nelerdir ?

Reehber.com’u, is dünyasinda yer alan ve yanibasinda interneti olan herkes kullanabilir.

Ziyaretçi sayimiz her ay katlanarak artmakta ve gittikçe daha büyük bir kitleye hitap etmektedir. Tabi bu hizli büyümede, dünyaca ünlü arama motorlarinin(Google, Msn,Yahoo, Altavista, Alexa gibi) büyük payi vardir. (Detayli bigi için ek sayfalarda ki istatistiklerimizi inceleyebilirsiniz. )

Reehber.com, bazi resmi kurumlar araciligiyla daha çok ziyaretçiye ulasma faaliyetlerini sürdürmektedir. Ayrica Muğla'nın ilçelerindeki fuarlara katilmaktadir.

Çesitli yerel gazete ve dergilerde, reklamlarimiz ve tanitim yazilarimiz çikmaktadir. Bilgilerin güncelliginin saglanmasi açisindan isyerleri ziyaret edilmekte ve gerekli bilgiler verilmekte, tanitici brosürler ve el ilanlari dagitilmaktadir. Gerekli yerlere pankart ve afis asilmaktadir.

Internet ve telefon araciligi ile güncellemeler yapilmakta ve bilgilerin dogruluguna özen gösterilmekte, isyerleri aranarak onay alinmakta ve eksik bilgiler varsa tamamlanmaktadir.

Internet ziyaretçilerinin hafizalarinda sürekli yer edinebilmek için mouse pad gibi Reehber.com a özel promosyonlar dagitilmaktadir.

Reehber.com’un teknolojik alt yapisi nedir?

Reehber.com web sitesi, TTNET Data Centerı içerisinde barinmaktadir. XHTML 1.0 ve CSS teknolojileri ile birlikte PHP programlama diliyle kodlanmis ve ZEND ile optimize/encode edilmistir. Arama scriptine yardimci olarak kullanilan öneri scripti için AJAX ve jQuery, ses benzerliklerinden tahmin için SOUNDEX algoritmasi, caching icin MEMCACHED kullanilmistir. Veritabani olarak MySQL seçilmistir.